Spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9 - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

23.05.2023

Spotkanie doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9

24 maja 2023 r., doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego państw Bukaresztańskiej Dziewiątki (B9) na zaproszenie Szefa BBN spotkają się w Warszawie, aby omówić stanowisko wschodniej flanki NATO przed szczytem Sojuszu Północnoatlantyckiego w Wilnie oraz przygotowania do szczytu prezydentów państw B9, który odbędzie się 6 czerwca br. w Bratysławie.

Celem spotkania jest wypracowanie wspólnego stanowiska państw wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego w sprawie oczekiwań dotyczących wzmocnienia sojuszniczego potencjału odstraszania i obrony NATO. Tematem rozmów będzie też współpraca obronna oraz kwestie politycznego wsparcia dla Ukrainy w jej staraniach o akcesję do Sojuszu Północnoatlantyckiego oraz Unii Europejskiej.

Doradcy ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9 wezmą udział również w debacie poświęconej wyzwaniom dla wschodniej flanki NATO, organizowanej w ramach objętej Patronatem Honorowym Prezydenta RP Andrzeja Dudy konferencji Defence24 Day.

Jest to drugie spotkanie w formule doradców ds. bezpieczeństwa narodowego państw B9. Polskiej delegacji przewodniczyć będzie szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego minister Jacek Siewiera.

Bukaresztańska Dziewiątka (B9) to kraje wschodniej flanki NATO: Polska, Bułgaria, Czechy, Estonia, Litwa, Łotwa, Rumunia, Słowacja i Węgry. W latach 2015-2023 miało miejsce 7 szczytów B9 na poziomie przywódców państw. Ostatnie spotkanie odbył się 22 lutego 2023 r. w Warszawie. Konsultacje w ramach formatu odbywały się również na poziomie ministrów obrony oraz spraw zagranicznych. Celem B9 jest wzmacnianie sojuszniczej jedności i współpracy przez państwa wschodniej flanki Sojuszu Północnoatlantyckiego. W szczytach B9 uczestniczyli również Prezydent USA Joe Biden oraz Sekretarz Generalny NATO Jens Stoltenberg.