Obchody Święta Wojska Polskiego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.08.2023

Obchody Święta Wojska Polskiego

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku obchodzimy dziś Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w centralnych uroczystościach w Warszawie. Kulminacyjnym punktem obchodów była defilada zorganizowana pod hasłem „Silna Biało–Czerwona”.

Święto Wojska Polskiego znakomicie łączy przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Dlatego właśnie to najlepszy dzień, aby mówić o naszym bezpieczeństwie. Tu i teraz. Bezpieczeństwie Polski w 2023 roku, ale i w przyszłości – bezpieczeństwie naszych dzieci i wnuków! – mówił Andrzej Duda. 

Podkreślał, że od pierwszych dni prezydentury to właśnie bezpieczeństwo było dla niego najważniejszą sprawą.

– Dlatego budowa silnej polskiej armii była i jest fundamentem mojej prezydentury! Ostatnie osiem lat to czas odbudowy polskiego wojska – wzmacniania polskiego bezpieczeństwa – przekonywał.

Prezydent zaznaczył, że celem tej wielkiej modernizacji jest takie uzbrojenie polskiej armii i stworzenie takiego systemu obrony, żeby nikt nigdy nie odważył się nas zaatakować, żeby polski żołnierz nie musiał walczyć, żeby sam nasz potencjał stanowił wystarczająco zniechęcający element do jakiejkolwiek agresji przeciwko Polsce.

Nie stać nas dzisiaj na bezczynność. Dlatego wzmacniamy i będziemy wzmacniali naszą armię tu i teraz. Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Polek i Polaków jest bezcenne! – akcentował. 

Prezydent zwracał uwagę, że obowiązkiem polityków jest dbać o sprawy istotne –  jak obrona naszych granic, wzmacnianie naszej armii, umacnianie naszych sojuszy!

A dzisiaj, w tych trudnych czasach najważniejszą sprawą polską musi być bezpieczeństwo! Bezpieczeństwo Polski, bezpieczeństwo Polek i Polaków, nasze bezpieczeństwo! – podkreślił.

CAŁE WYSTĄPIENIE

W uroczystości wzięli udział Szef BBN Jacek Siewiera, Szef Kancelarii Prezydenta RP Grażyna Ignaczak–Bandych wraz z kierownictwem KPRP, przedstawiciele władz państwowych, w tym m.in. Premier Mateusz Morawiecki, Marszałek Sejmu Elżbieta Witek i Szef MON Mariusz Błaszczak.

W defiladzie na warszawskiej Wisłostradzie przemaszerowały 2 tysiące żołnierzy, przejechało 200 jednostek polskiego i zagranicznego sprzętu wojskowego, a przelot wykonało blisko 100 statków powietrznych. Defilada została podzielona na 3 główne części: defiladę pieszą, defiladę lotniczą oraz defiladę współczesnych pojazdów wojskowych.

W południe na Placu Marszałka Józefa Piłsudskiego Para Prezydencka wzięła udział w uroczystej zmianie posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W uroczystości, oprócz przedstawicieli władz państwowych, uczestniczyli żołnierze m.in. z Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej, Wojsk Obrony Terytorialnej, Żandarmerii Wojskowej oraz Dowództwa Garnizonu Warszawa. 

Prezydent z Małżonką złożyli na płycie GNŻ wieniec od Narodu. Para Prezydencka złożyła także kwiaty przed Pomnikami Ofiar Katastrofy Smoleńskiej, śp. Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego oraz Marszałka Józefa Piłsudskiego.

Rano Prezydent złożył wieniec przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego przy Belwederze.

Później Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą uczestniczyli w Mszy Świętej za Ojczyznę w Katedrze Polowej Wojska Polskiego. Prezydentowi towarzyszyli Szef BBN Jacek Siewiera oraz Szef KPRP Grażyna Ignaczak–Bandych wraz z kierownictwem Kancelarii. 

 

Dla nas, poza jego doniosłym znaczeniem geopolitycznym, sierpień 1920 roku był bezprecedensowym doświadczeniem wspólnoty i solidarności narodowej – był doświadczeniem polskości dla narodu, któremu przez 123 lata wmawiano, że polskości już nie ma – podkreślił Prezydent w przesłaniu z okazji 103. rocznicy Bitwy Warszawskiej 1920 roku.