Wizyta Prezydenta w Bazie Lotniczej w Inowrocławiu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.10.2023

Wizyta Prezydenta w Bazie Lotniczej w Inowrocławiu

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda złożył wizytę w 56. Bazie Lotniczej w Inowrocławiu.

– To jedna z najważniejszych baz śmigłowcowych w naszym kraju. To jest serce Polski. Od dwóch lat – co chcę bardzo mocno podkreślić i za co chcę podziękować wszystkim pilotom, żołnierzom, dowództwu – m.in. te właśnie śmigłowce i ich załogi wspierają obronę granicy Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.

    Dzięki ich służbie dla naszej Ojczyzny i naszego bezpieczeństwa, my możemy spać spokojnie; Polska jest bezpieczna – zaznaczył.

– Dziękuję za tę służbę, niezwykle ważną w tej chwili dla Rzeczypospolitej. Dziękuję za ofiarność – mówił Prezydent, dodając, że ta służba jest przez rodaków ogromnie doceniania i szanowana.

Prezydent powiedział też, że 56. Baza Lotnicza będzie pierwszą bazą Polsce, która otrzyma amerykańskie śmigłowce Apache. – Z tych 96, które znajdą się na wyposażeniu polskiej armii, ponad 30 będzie waśnie tutaj, w tej bazie – przekazał.

– Mogę śmiało powiedzieć, że dla dowództwa, dla oficerów, dla żołnierzy tej bazy, zwłaszcza dla pilotów i obsługi to jest dobry rok. Nadeszła długo oczekiwana zmiana generacyjna, jeżeli chodzi o sprzęt, którym na co dzień posługują się, dbając o bezpieczeństwo naszej Ojczyzny – zaznaczył Andrzej Duda.

Prezydent przypomniał również, że w tym roku przypada 60. rocznica utworzenia jednostki śmigłowcowej w Inowrocławiu.

CAŁA WYPOWIEDŹ

Podczas wizyty Andrzej Duda wysłuchał informacji na temat wykonywanych przez nią zadań oraz perspektyw rozwoju Bazy oraz obejrzał sprzęt będący na jej wyposażeniu.

Prezydentowi towarzyszyli Zastępca Szefa KPRP Piotr Ćwik i Szef Gabinetu Prezydenta RP Paweł Szrot.

Ostatnie dwa lata działalności Bazy skupione są na zadaniach operacyjnych zapewniających bezpieczeństwo na wschodniej granicy kraju. Od samego początku kryzysu na granicy z Białorusią do dnia dzisiejszego obecne są tam śmigłowce i załogi 1. Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych (1.BLWL) w tym 56. Bazy Lotniczej, wspierając działania Straży Granicznej.