Prezydent: Praca służb na granicy polsko–białoruskiej jest bezcenna - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.10.2023

Prezydent: Praca służb na granicy polsko–białoruskiej jest bezcenna

Prezydent Andrzej Duda, który na polsko–białoruskiej granicy spotykał się dziś z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji i żołnierzami, podkreślał, że ich służba jest bezcenna. Wskazywał, że gdyby nie ofiarność funkcjonariuszy, nie mielibyśmy w istocie kontroli nad tą granicą.

– Byłaby to sytuacja bardzo niebezpieczna dla Polski – podkreślał Prezydent, dodając, że mielibyśmy też ogromne pretensje ze strony państw członkowskich UE, że nie przestrzegamy zobowiązań unijnych, że nie strzeżemy w dostateczny sposób europejskiej granicy i granicy strefy Schengen.

– Spotykamy się tutaj z funkcjonariuszami Straży Granicznej, Policji, z naszymi żołnierzami. Rozmawiamy na temat sytuacji, a ta jest obecnie niełatwa – ocenił Andrzej Duda.

Jak mówił, kilka godzin wcześniej doszło tam do próby nielegalnego przekroczenia granicy. – Sytuacja, niestety normalna, bo tego typu przypadki są tutaj ciągle; one pokazują jak bardzo ta bariera jest potrzebna. Tu są ludzie, których na tę granicę przygotowują i wysyłają służby białoruskie. To akcja skoordynowana – wskazywał.

    Chcę podkreślić niezwykłe oddanie służbie funkcjonariuszy Straży Granicznej, Policji, którzy ich wspierają i naszych żołnierzy. Ta służba, którą realizują na granicy polsko–białoruskiej jest rzeczywiście bezcenna. Trudno sobie wyobrazić skalę niebezpieczeństwa, jaka spływałaby na Polskę, gdyby ta służba nie była tutaj realizowana – zaznaczył.

Prezydent zachęcał też do udziału w niedzielnym referendum. – Odpowiedź, która zostanie przez nas w niedzielę udzielona będzie dla przyszłego polskiego rządu ogromnie ważną legitymacją do tego, by mówić w Brukseli o tym, jaki jest w istocie głos polskiego społeczeństwa, czyli jaki jest demokratyczny werdykt Polaków, jakie są ich oczekiwania – powiedział Andrzej Duda.

    Nie mam żadnych wątpliwości, że obowiązkiem każdych polskich władz jest słuchać głosu społeczeństwa – akcentował.

Prezydent z Ministrem Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariuszem Kamińskim odwiedzili Podlaski Oddział Straży Granicznej. Prezydentowi towarzyszył Minister Wojciech Kolarski.