Kętrzyn. Otwarcie Centrum Nadzoru bariery elektronicznej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.10.2023

Kętrzyn. Otwarcie Centrum Nadzoru bariery elektronicznej

Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Szefem MSWiA Mariuszem Kamińskim wzięli w Kętrzynie udział w otwarciu Centrum Nadzoru bariery elektronicznej na granicy polsko–rosyjskiej.

    Cieszę się, że ta bariera ruszyła, bo niewątpliwie został dołożony dodatkowy ważny element do systemu bezpieczeństwa Rzeczypospolitej – mówił Andrzej Duda.   

Jak wskazywał Prezydent, nikomu nie trzeba mówić, jak na przestrzeni ostatnich lat wzrosła skala zagrożeń. – Nie mamy dzisiaj ataku hybrydowego ze strony Federacji Rosyjskiej – tutaj, na tej granicy nie ma takich praktyk, jak na granicy z Białorusią, gdzie od dwóch lat obserwujemy, że służby białoruskie pchają migrantów na naszą granicę. Ale nie mamy wątpliwości, że tam na Białorusi dzieje się to w porozumieniu z rosyjskimi władzami – mówił.

Andrzej Duda przekonywał, że stworzenie tego systemu, który monitoruje granicę i wspiera tutaj funkcjonowanie Straży Granicznej, było jednym z priorytetów w ostatnim czasie.

Zaznaczył, że elektroniczna bariera będzie chroniła z tej strony naszą granicę przed ewentualnym napływem nielegalnej migracji, przed przemytem – a więc będzie zapewniała bezpieczeństwo i chroniła interesy Rzeczypospolitej i nas wszystkich.

CAŁA WYPOWIEDŹ