Szef BBN w Izraelu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

11.11.2023

Szef BBN w Izraelu

Szef BBN Jacek Siewiera oraz Minister Wojciech Kolarski przebywali dziś w Izraelu. Rozmowy z Szefem Rady Bezpieczeństwa Narodowego Izraela Cachim Hanegbim związane były z sytuacją w regionie oraz zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom Polski i innych państw przebywającym w Strefie Gazy.

9 listopada Prezydent RP Andrzej Duda wydał postanowienie o użyciu środków wojskowych do ewakuacji Polaków, którzy opuszczą Strefę Gazy.

– Omówiliśmy sytuację bezpieczeństwa, jak i sytuację polskich obywateli znajdujących się na terytorium Strefy Gazy – mówił na miejscu dziennikarzom Minister Siewiera. – W imieniu Prezydenta przekazałem informację, że rozpoznajemy i uznajemy prawo Izraela do obrony przeciw terrorystom Hamasu, jednocześnie podkreślając konieczność zachowania zasad prawa międzynarodowego przy przeprowadzaniu operacji wojskowych, konieczność oszczędzania życia ludności cywilnej na terytorium Strefy Gazy – zaznaczył.

Szef BBN mówił, że na terytorium Strefy Gazy znajdują się obywatele Rzeczypospolitej Polskiej. – Jest to powyżej 25 osób, które przebywały na terytorium Strefy Gazy w okresie, który upłynął od czasu ataku terrorystycznego, ale również jeden z obywateli polskich – Alex Dancyg – znajduje się w gronie zakładników – poinformował.

– Obie kwestie zostały poruszone w trakcie spotkań tutaj, w Izraelu, ale stanowiły naturalną konsekwencję działań dyplomatycznych, które realizowane są w ciągu ostatnich tygodni przez administrację Rzeczypospolitej Polskiej. I mamy uzasadnione powody spodziewać się, że w ciągu najbliższych godzin, dni – mamy nadzieję – część obywateli opuści Strefę Gazy – przekazał.

Z punktu widzenia Pana Prezydenta – szczególnie w dniu Święta Niepodległości – bardzo istotnym aspektem jest, aby obywatele Rzeczypospolitej znajdujący się na terytorium Strefy Gazy, zarówno w charakterze zakładników, jak i osób, które przebywały na tym terytorium, zdawali sobie sprawę z tego, że Rzeczpospolita o nich pamięta i nie ustaje w wysiłkach sprowadzenia ich do miejsca, gdzie będą bezpieczni – mówił Szef BBN.

W polskiej delegacji uczestniczyli także prezes Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych Michał Kuczmierowski oraz szef rządowego Zespołu Pomocy Humanitarno–Medycznej Artur Zaczyński. – W trakcie spotkań wystąpiliśmy z ofertą wsparcia dla cywilnej ludności Strefy Gazy i została ona przyjęta – przekazał Jacek Siewiera.