Szef BBN: pierwsi polscy obywatele przebywający w Strefie Gazy są po stronie egipskiej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

12.11.2023

Szef BBN: pierwsi polscy obywatele przebywający w Strefie Gazy są po stronie egipskiej

Pierwsi obywatele RP przebywający w Strefie Gazy przekroczyli przejście graniczne w Rafah i są po egipskiej stronie. Proces się rozpoczął – poinformował Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

– Na ten moment mamy potwierdzenie przekroczenia granicy przez grupę 18 polskich obywateli, w tym osób nieletnich, którzy już znajdują się po stronie egipskiej, pod opieką służb konsularnych, opieką MSZ – powiedział Szef BBN w Polsat News o ewakuacji polskich obywateli ze Strefy Gazy.

Dodał, że zgodnie z decyzją Prezydenta kontyngent polskich Sił Powietrznych jest gotowy do przeprowadzenia ewakuacji. – Oczekujemy jeszcze na kolejne osoby, które mogą przekroczyć przejście graniczne w Rafah. Warunki są bardzo trudne – zaznaczył.

– Dziś rano dotarły do nas dobre wiadomości i możemy powiedzieć, że większość naszych obywateli jest bezpieczna. Po kilkudniowym zamknięciu przejścia, zostali oni przepuszczeni przez granicę, jako jedni z pierwszych, co odczytujemy w kategoriach pozytywnego gestu i skuteczności polskich zabiegów – mówił PAP minister Siewiera. 

Szef BBN przekazał, że uruchomienie procesu ewakuacji to efekt współpracy i decyzji, jakie zapadały na poziomie Prezydenta Andrzeja Dudy oraz strony rządowej, przede wszystkim Ministerstwa Spraw Zagranicznych. 

– Od dłuższego czasu w kontakcie między naszymi instytucjami prowadzone były działania mające na celu zapewnienie opieki nad osobami przebywającymi w Strefie Gazy. Prezydent Andrzej Duda spotkał się też z rodziną Alexa Dancyga, najprawdopodobniej przetrzymywanego przez terrorystów. Jesteśmy w różnych formatach zaangażowani w rozmowy dotyczące uwolnienia zakładników – podkreślił Minister.

Wczoraj w Izraelu Minister Jacek Siewiera oraz Minister Wojciech Kolarski prowadzili rozmowy związane z sytuacją w regionie oraz zapewnieniem bezpieczeństwa obywatelom Polski i innych państw przebywającym w Strefie Gazy.(KPRP/PAP)