Ruszyła budowa 2. okrętu rozpoznania elektronicznego dla Marynarki Wojennej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

15.11.2023

Ruszyła budowa 2. okrętu rozpoznania elektronicznego dla Marynarki Wojennej

W Gdańsku odbyło się uroczyste cięcie blach pod budowę okrętu rozpoznania elektronicznego dla Marynarki Wojennej RP. Jest to drugi okręt tego typu budowany w Stoczni Remontowa Shipbuilding. W wydarzeniu uczestniczył szef BBN Jacek Siewiera.

"Moja obecność, w imieniu prezydenta Andrzeja Dudy na uroczystości cięciu blach, jest dowodem na to, że rozbudowa zdolności Marynarki Wojennej jest jednym z kluczowych elementów wzmacniania polskiej zdolności obrony i ochrony infrastruktury krytycznej" - mówił szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Zaznaczył, że basen Morza Bałtyckiego jest dzisiaj pewną formą gwarancji bezpieczeństwa dostaw energii, komunikacji, współpracy z naszymi sojusznikami w ramach NATO. "Dlatego dla prezydenta RP niezwykle istotne jest, aby te zdolności związane z uzbrojeniem polskiej armii, te zakontraktowane, które bezpośrednio wiążą się z planowaniem operacyjnym, takie jak te dwa okręty w ramach programu Delfin, okręty typu SIGINT do rozpoznania i walki elektronicznej, zostały dostarczone na czas" - podkreślił.

Nowe jednostki, które mają zostać dostarczone do 2027 roku będą miały za zadanie m.in. rozpoznania sygnałów radioelektronicznych i łączności radiowej. "Okręty będą prowadziły rekonesans i wywiad elektroniczny (...) Prowadzenie wywiadu i rozpoznania w tym wypadku oznacza monitorowanie ruchu jednostek przeciwnika, jednostek sojuszniczych, nawiązywanie łączności, współpraca z zasobami czy aktywami którymi dysponuje Marynarka Wojenna i polskie Siły Zbrojne w domenie space. A także elementy oddziaływania w ramach działań radioelektronicznych" - tłumaczył szef BBN Jacek Siewiera.

* * *

Uroczyste cięcie blach jest symbolicznym rozpoczęciem budowy okrętu rozpoznania elektronicznego. To drugi okręt tego typu, budowany w stoczni Remontowa Shipbuilding w ramach kontraktu z Saab Kockums AB. Stępkę pod pierwszy okręt SIGNT, który otrzyma imię Jerzy Różycki, położono pod koniec lipca br.

Jednostka, której budowa rozpoczęła się w środę, otrzyma w przyszłości nazwę ORP Henryk Zygalski – na cześć wybitnego polskiego matematyka i kryptologa, który przyczynił się do złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma.

Kontrakt na zaprojektowanie, budowę, dostawę i wsparcie logistyczne dwóch okrętów rozpoznania radioelektronicznego w ramach programu pod kryptonimem Delfin podpisano w listopadzie 2022 roku między Agencją Uzbrojenia a szwedzkim koncernem Saab Kockums AB, który zlecił Remontowej Shipbuilding budowę gotowych do operowania okrętów oraz wykonanie wszelkich koniecznych testów. Saab Kockums AB ponosi pełną odpowiedzialność za dostawę okrętów, w tym integrację zaawansowanych systemów misji i walki, umożliwiających gromadzenie danych rozpoznawczych oraz wywiadowczych. Całkowita wartość zamówienia wynosi ok. 620 milionów euro.

Okręty rozpoznania radioelektronicznego pod kryptonimem Delfin przeznaczone będą do pozyskiwania danych wywiadowczych w pełnym zakresie zadań Marynarki Wojennej. Zastąpią one eksploatowane obecnie jednostki rozpoznania radioelektronicznego projektu 863: ORP Nawigator i ORP Hydrograf zbudowane w połowie lat siedemdziesiątych.(PAP)