Obchody 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.11.2023

Obchody 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą uczestniczyli w obchodach 105. rocznicy powołania Straży Ochrony Kolei. Prezydent podziękował funkcjonariuszom za ich służbę dla bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, wręczył też odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom.

Podczas przemówienia Andrzej Duda podkreślił, że Straż Ochrony Kolei to najstarsza służba dbająca o bezpieczeństwo i porządek publiczny. – Została ustanowiona przez Marszałka Józefa Piłsudskiego zaraz po odzyskaniu przez Polskę niepodległości – 18 listopada 1918 roku – po to, by pilnować porządku w ruchu kolejowym, jako Straż Kolejowa – zaznaczył.

W uroczystości wzięli udział: Szef BBN Jacek Siewiera oraz Minister Andrzej Dera.

Andrzej Duda podziękował funkcjonariuszom za służbę na rzecz bezpieczeństwa obywateli i Rzeczpospolitej, zwłaszcza w okresie pandemii koronawirusa i w czasie trwającej wojny na Ukrainie.

    Dziękuję za pomoc – zdyscyplinowaną, niezwykle sprawną i profesjonalną – jaką udzielaliście Państwo w okresie pandemii koronawirusa nam wszystkim, pasażerom; a także za to, że chroniliście Państwo uchodźców z Ukrainy, którzy w ogromnych liczbach przybywali do Polski – powiedział.

Prezydent podkreślił, że Straż Ochrony Kolei to dziś 3 tys. osób, w tym 400 kobiet. – To służba, która zajmuje się ochroną i dbaniem o porządek na 18 tys. km linii kolejowych w Polsce, w dziesiątkach miejsc na obszarze całego kraju. To ogromnie ważne zadanie – zaznaczył.

Jak dodał, Straż spełnia również ważną rolę edukacyjną poprzez pokazywanie i uczenie dzieci oraz młodzież jak wyglądają realia bezpieczeństwa w ruchu kolejowym, a także jak dbać o bezpieczeństwo swoje i najbliższych w sytuacji zagrożenia.

Podczas uroczystości Prezydent RP wręczył odznaczenia państwowe zasłużonym funkcjonariuszom Straży Ochrony Kolei.

Lista odznaczonych:

MEDAL ZŁOTY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

  • Tomasz BERLIŃSKI
  • Piotr CIERPIKOWSKI
  • Zbigniew MARCISZEWSKI
  • Dariusz PŁAZA
  • Henryk ZIELIŃSKI

MEDAL SREBRNY ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ

  • Robert SOSKA