Minister Siewiera o polskiej misji doradczej w Finlandii - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

28.11.2023

Minister Siewiera o polskiej misji doradczej w Finlandii

Dziś BBN potwierdziło realizację polskiej misji doradczej w Finlandii w związku z atakiem hybrydowym na fińską granicę – poinformował w TVP Info Szef BBN Jacek Siewiera. Do Finlandii mają zostać skierowani specjaliści, którzy m.in. brali udział w przygotowaniu bariery na granicy polsko–białoruskiej.

Jak poinformował Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego, podczas wizyty Prezydenta Finlandii w Polsce padła prośba i wniosek strony fińskiej o skierowanie polskiej misji doradczej do Finlandii w związku z nasileniem ataku hybrydowego na fińską granicę.

Jacek Siewiera poinformował, że we wtorek BBN potwierdziło realizację misji i decyzję o skierowaniu specjalistów, którzy brali udział w przygotowaniu bariery oraz przygotowaniu całej operacji ochrony polskiej granicy od 2021 r.

Celem misji jest przekazanie doświadczeń, które Polska w tym czasie zdobyła. To bogaty wachlarz, bo przypomnijmy mieliśmy całe spektrum zagrożeń w sferze informacyjnej, w sferze walki kognitywnej, również kwestie narracyjne, ale również kwestie związane ze stosowaniem prawa międzynarodowego, z pewną asertywnością służb w trakcie realizacji zadań służbowych na granicy, a także realizacją już typowo operacyjnych zadań związanych z reagowaniem np. na naruszenie polskiej przestrzeni powietrznej przez śmigłowce – mówił Szef BBN.

Dodał, że wszystkie te incydenty były źródłem wiedzy, którą Polska może podzielić się z sojusznikami. – Tak jak wtedy, gdy my przygotowywaliśmy polską granicę w 2021 roku i Wielka Brytania skierowała tutaj swoje wojska inżynieryjne, i swoich doradców, tak i my nowemu sojusznikowi w ramach struktur NATO chcemy przekazać pomoc i nasze doświadczenie – zaznaczył minister.

Zwrócił uwagę, że chodzi też o doświadczenia w kwestii „walki w sferze kognitywnej, zaangażowania ruchów obywatelskich, organizacji pozarządowych, różnych aktorów na arenie publicznej, którzy biorą udział w dyskusji o sposobie reagowania państwa w obliczu wymuszonej migracji”.

Decyzję o zamknięciu kolejnych przejść granicznych między Finlandią a Federacją Rosyjską Szef BBN nazwał koniecznością. Dodał, że w czasie, gdy strona fińska „notuje niespotykany wzrost prób nielegalnego przekraczania granicy przez migrantów posiadających wizy wystawione w Federacji Rosyjskiej”, Polska zauważa „wyraźny spadek liczby ataków, czy prób nielegalnego przekroczenia” polskiej granicy.

Według Szefa BBN, dobrze, że w aktualnej debacie politycznej również narracja być może przyszłego rządu, większości parlamentarnej dotyczącej utrzymania operacyjności bariery na granicy wschodniej zostaje utrzymana. – To właściwy kierunek. Pan Prezydent z satysfakcją przygląda się podtrzymaniu dobrych decyzji o utworzeniu tej bariery – podkreślił Jacek Siewiera.
(PAP)