Prezydent wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Podchorążego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

29.11.2023

Prezydent wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Podchorążego

Na dziedzińcu Belwederu Prezydent Andrzej Duda wziął udział w uroczystych obchodach Dnia Podchorążego oraz 193. rocznicy wybuchu Powstania Listopadowego. W uroczystości wziął udział Szef BBN Jacek Siewiera.

Prezydent podkreślił podczas przemówienia, że „193 lata temu młodzież pragnąca odzyskania wolnej, niepodległej, suwerennej Rzeczypospolitej pod wodzą Piotra Wysockiego – młodzież wojskowa, studenci, podchorążowie – rozpoczęli Powstanie Listopadowe”. Jak dodał, pierwsze starcia odbywały się na Agrykoli i w Belwederze.

Dziękuję, że jesteście, żeby oddać cześć tym, którzy byli gotowi walczyć, co stanęli do walki, co walczyli i co polegli, i to nie tylko wtedy w 1830 r., ale także i później w kolejnych narodowych Powstaniach, ale także i tym, którzy tę wolną Polskę w końcu odzyskali w 1918 r. – powiedział Andrzej Duda.

CAŁE WYSTĄPIENIE

Jak dodał, „niech ten przykład historyczny, Waszych wielkich poprzedników, młodych podchorążych 1830 r. będzie zawsze znakiem niezłomnego dążenia do wolnej, suwerennej, niepodległej Polski, dla której oni gotowi byli poświęcić wszystko”.

Prezydent wskazał, że w ostatnim czasie Polska przekonała się jak ważne jest współdziałanie służb dla zapewnienia bezpieczeństwa granic, ale także bezpieczeństwa obywateli.

    Do obrony Ojczyzny, do zapewnienia bezpieczeństwa jej mieszkańcom niezbędna jest współpraca – ramię w ramię – pomiędzy poszczególnymi formacjami, pomiędzy dowódcami, żołnierzami i funkcjonariuszami, wszystkimi tymi, którzy są gotowi Ojczyźnie służyć – podkreślił.

Prezydent Andrzej Duda z okazji Dnia Podchorążego wyróżnił podchorążych uczelni mundurowych:

  • sierż. pchor. Radosław Jurecki – Wojskowa Akademia Techniczna
  • bsm. pchor. Łukasz Paziewski – Akademia Marynarki Wojennej
  • st. kpr. pchor. Krystian Petersburski – Lotnicza Akademia Wojskowa
  • sierż. pchor. Kinga Szostek – Akademia Wojsk Lądowych
  • ogn. pchor. Ksawery Łokietek – Akademia Pożarnicza
  • sierż. Damian Gładek – Akademia Policji w Szczytnie

* * *

Dzień Podchorążego to święto ustanowione na pamiątkę wydarzeń z 29 na 30 listopada 1830 roku, kiedy grupa słuchaczy Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie pod wodzą ppor. Piotra Wysockiego zaatakowała Belweder, rezydencję wielkiego księcia Konstantego, rosyjskiego dowódcy polskiej armii. W ten sposób rozpoczęło się Powstanie Listopadowe.