Estonia. Świąteczne spotkanie z żołnierzami polskiego kontyngentu - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

18.12.2023

Estonia. Świąteczne spotkanie z żołnierzami polskiego kontyngentu

Prezydent Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą złożyli wizytę w bazie lotniczej w estońskim Ämari, gdzie odbyło się spotkanie wigilijne ze stacjonującymi tam polskimi lotnikami. Polskiej Parze Prezydenckiej towarzyszył Prezydent Estonii Alar Karis i jego Małżonka.

W spotkaniu wzięli udział żołnierze Polskiego Kontyngentu Wojskowego Orlik, którzy stacjonują w Estonii od początku grudnia. PKW Orlik to polski wkład w misję NATO Baltic Air Policing – polscy lotnicy wraz z kontyngentami innych państw sojuszniczych rotacyjnie od 2005 roku biorą udział w patrolowaniu i ochronie przestrzeni powietrznej państw bałtyckich, które nie posiadają własnego lotnictwa bojowego.

Prezydent Andrzej Duda powiedział podczas wydarzenia, że spotkanie w bazie lotniczej PKW Orlik 12 to sposobność do rozmowy o bieżących sprawach z Prezydentem Alarem Karisem, ale przede wszystkim możliwość złożenia życzeń świątecznych wszystkim żołnierzom stacjonującym w Ämari.

    Rozmawiamy o kwestiach bezpieczeństwa, ostatnich decyzjach Rady Europejskiej związanych z negocjacjami akcesyjnymi Ukrainy i Mołdawii, jak również o sytuacji na granicach naszych krajów z Białorusią – mówił Prezydent Andrzej Duda, odnosząc się do rozmowy z estońskim przywódcą.

Podczas wizyty Parze Prezydenckiej towarzyszyli: Szef BBN Jacek Siewiera oraz Minister Wojciech Kolarski.

Prezydent podczas spotkania złożył życzenia wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom, którzy przebywają na służbie, także w kontyngentach poza granicami naszego kraju. Jak podkreślił, „służba, która odbywa się z dala od rodzinnych stron, jest niezwykle trudna”.

     Przyjmijcie Państwo nasze szczególne wyrazy szacunku, podziękowania i życzenia w tym przedświątecznym czasie, by święta Bożego Narodzenia były dla Was spokojne, by były tymi, które – mimo oddalenia, różnego zagrożenia, w którym często jesteście – niosą pokój w serca i niosą pokój dusz – powiedział Andrzej Duda.

Wskazał, że żołnierze wykonują niezwykle ważną służbę dla bezpieczeństwa kraju, m.in. w obliczu trwającej wojny na Ukrainie i ataków hybrydowych prowadzonych od ponad dwóch lat na naszej wschodniej granicy z Białorusią.

    Dziękuję za solidarność i służbę sojuszniczą. To niezwykle ważne zadanie i piękne reprezentowanie Rzeczypospolitej – powiedział.

Zapewnił, że jako Zwierzchnik Sił Zbrojnych będzie czuwał nad sprawami wszystkich polskich żołnierzy.

Pierwsza Dama Agata Kornhauser–Duda wskazała, że rosyjska inwazja na Ukrainę pokazała jak ważnymi wartościami jest jedność i międzynarodowa solidarność.

– Chcę wyrazić swoją ogromną wdzięczność wszystkim żołnierzom i funkcjonariuszom służącym poza granicami i w kraju, za zaangażowanie i wysiłki na rzecz budowania bezpieczeństwa. Bardzo dziękuję za wsparcie logistyczne, transportowe i merytoryczne przy organizowaniu pomocy dla naszych sąsiadów z Ukrainy – powiedziała.