Prezydent oddał hołd żołnierzom i pracownikom wojska poległym na misjach - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

21.12.2023

Prezydent oddał hołd żołnierzom i pracownikom wojska poległym na misjach

Prezydent Andrzej Duda odwiedził dziś Centrum Weterana Działań Poza Granicami Państwa, gdzie oddał hołd poległym żołnierzom i pracownikom wojska w Dniu Pamięci o Poległych i Zmarłych w Misjach i Operacjach Wojskowych poza Granicami Państwa. – Wszyscy żołnierze służąc i reprezentując Rzeczpospolitą, budują markę naszego wojska na świecie – powiedział Prezydent w czasie uroczystości.

Andrzej Duda wskazał, że dziś obchodzimy kolejną rocznicę wydarzenia z 21 grudnia 2011 roku, kiedy zginęło w Afganistanie pięciu polskich żołnierzy z 20. Bartoszyckiej Brygady Zmechanizowanej. – Ponieśli śmierć podczas służby dla Rzeczypospolitej, dla walki z terroryzmem, ale przede wszystkim dla niesienia pokoju na świecie – powiedział.

Prezydent podkreślił, że ta tragiczna wiadomość dotarła tuż przed Świętami Bożego Narodzenia, które kojarzą się z rodzinnym ciepłem, wspólnotą. Jak wskazał, był to „nieodłączny, dramatyczny element służby do samego końca”.

Jak dodał, dzisiejsza uroczystość to wyraz wdzięczności i szacunku dla tych, którzy są gotowi „oddać swoje życie dla realizacji zadania w sposób należyty”.

Andrzej Duda wskazał, że polscy żołnierze podczas misji poza granicami kraju budują markę Rzeczypospolitej. Jak wskazał, „nie tylko broniąc, ale także niosąc pomoc”.

    Służba naszych żołnierzy cieszy się na świecie szacunkiem. Jesteśmy szanowanym i uznanym sojusznikiem w ramach Sojuszu NATO. Dziękuję za to, bo to wielka zasługa dla Rzeczypospolitej – powiedział Andrzej Duda.

Prezydentowi podczas wydarzenia towarzyszyli Minister Wojciech Kolarski oraz Zastępca Szefa BBN Mirosław Wiklik.