Szef BBN dla "Rz": Potrzebna wspólna determinacja, by uniknąć najgorszego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

09.02.2024

Szef BBN dla "Rz": Potrzebna wspólna determinacja, by uniknąć najgorszego

Istotne jest, aby przypominać, że NATO posiada zdolność odpowiedzi jądrowej i parasol nuklearny obejmuje także terytorium Polski - mówi w piątkowej "Rzeczpospolitej" szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Szef BBN pytany w piątkowej "Rzeczpospolitej", co zrobić, żeby Rosja uznała, że jej się nie opłaca atak na kraje NATO, odpowiedział: "Zbudować stuprocentową wiarygodność użycia potencjału, jakim dysponuje sojusz". Dodał, że potencjałem gospodarczym, demograficznym, wojskowym "absolutnie przekraczamy dziś rosyjski".

CAŁA ROZMOWA Z SZEFEM BBN

"Natomiast jedynym aspektem, który podlega testowaniu przez Rosję i może prowadzić do kontestowania porządku światowego, jest zachodnia determinacja i wola jego użycia. Wiarygodność, pewność, że środki odpowiedzi zostaną użyte solidarnie przez wszystkich uczestników sojuszu obronnego, jakim jest NATO, jest najbardziej skuteczną metodą odstraszania" - powiedział szef BBN.

J. Siewiera był również pytany o to, czy Polska powinna uczestniczyć w natowskim programie Nuclear Sharing, oraz czy temat ten został poruszony w trakcie spotkania doradców ds. bezpieczeństwa na posiedzeniu Rady Północnoatlantyckiej w Brukseli.

"Sojusz północnoatlantycki jest sojuszem jądrowym. Stanowisko prezydenta oraz rządu w tym zakresie było przedmiotem dyskusji w ostatnich latach i powraca każdorazowo przed kolejnymi szczytami NATO" - odpowiedział. Jego zdaniem "istotne jest, aby przypominać, że NATO posiada zdolność odpowiedzi jądrowej i parasol nuklearny obejmuje także terytorium Polski". (PAP, Rp.pl)