Kolejne grupy ukraińskich strażaków–ochotników szkolą się w Polsce - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

22.02.2024

Kolejne grupy ukraińskich strażaków–ochotników szkolą się w Polsce

Prowadzone w ubiegłym roku – z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy oraz Małżonki Prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej – szkolenia jednostek ukraińskiej ochotniczej straży pożarnej okazały się niezwykle cennym doświadczeniem.

W związku z rosnącym zapotrzebowaniem na doszkalanie ochotniczych struktur na Ukrainie Pierwsza Dama zaoferowała kontynuację programu. Do Polski dotarła już kolejna grupa ukraińskich strażaków.

Małżonka Prezydenta RP Agata Kornhauser–Duda wielokrotnie podkreślała, że wraz z toczącym się na Ukrainie konfliktem zmieniają się formy niesionej pomocy. Istotne jest, aby oferowane wsparcie było odpowiedzią na konkretne potrzeby i oczekiwania, tak by pomoc była jak najbardziej skuteczna.

W imieniu Pierwszej Damy Agaty Kornhauser–Dudy, z uczestnikami kursu spotkał się dziś w Krakowie zastępca szefa BBN gen. bryg. rez. Mirosław Wiklik. Wizyta w Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej była okazją do wymiany opinii w obszarze tematyki trwającego szkolenia, a także rozmów o specyfice i trudach codziennej służby i funkcjonowania w kraju, który od dwóch lat mierzy się z bestialską rosyjską agresją.

W ramach kursu, realizowanego przez Zarząd Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej i przy wsparciu Państwowej Straży Pożarnej, ukraińscy strażacy zyskują możliwość podnoszenia swoich kwalifikacji m.in. poprzez udział w zajęciach symulacyjno–pożarniczych prowadzonych w Ośrodku Szkoleniowym w Turawie oraz ćwiczeniach na Poligonie Strażackim w Dębicy–Brzeźnicy, a także w Centrum Powiadamiania Ratunkowego i Szkole Aspirantów Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. Tematyka szkolenia dotyczy działań ratowniczo–gaśniczych, a także praktycznych i technicznych aspektów tworzenia ochotniczych jednostek na terytorium Ukrainy. Dotychczasowi uczestnicy szkolenia wysoko ocenili możliwość wymiany doświadczeń z polskimi strażakami, którą zyskali podczas wizyt w jednostkach państwowej i ochotniczej straży pożarnej. 

W trakcie czterech tur ubiegłorocznego szkolenia swoją wiedzę i umiejętności poszerzyło blisko sześćdziesięciu ukraińskich ochotników z regionów równego, chmielnickiego, tarnopolskiego oraz wołyńskiego. Od lutego do kwietnia br. w Polsce szkoliły się będą kolejne grupy z okolic Równego, Żytomierza, Lwowa i Połtawy.

Szkolący się w Polsce ukraińscy strażacy zapoznają się z zasadami funkcjonowania jednostek OSP oraz udzielania pierwszej pomocy z użyciem najnowocześniejszego sprzętu. Ważnym aspektem działań polskich Ochotniczych Straży Pożarnych jest realizacja programów służących wzmacnianiu bezpieczeństwa społecznego – przedstawiane są one na przykładzie inicjatyw angażujących młodzież – przyczyniających się do kształtowania pozytywnych postaw oraz programu „First Responder – Pierwszy Ratownik”, którego celem jest rozpowszechnienie umiejętności udzielania pierwszej pomocy.

Z inicjatywy Małżonki Prezydenta RP Agaty Kornhauser–Dudy oraz Małżonki Prezydenta Ukrainy Ołeny Zełenskiej w 2023 roku przeprowadzone zostały szkolenia m.in. dla kilkuset specjalistów z zakresu medycyny oparzeniowej, lotniczej ewakuacji medycznej, rehabilitacji oraz PTSD. Jednym z obszarów współpracy stało się również wsparcie ukraińskich ochotniczych straży pożarnych w budowaniu profesjonalnych struktur umożliwiających niesienie pomocy ofiarom rosyjskiej agresji.

Obok Ochotniczych Straży Pożarnych i Państwowej Straży Pożarnej w realizacji szkoleń uczestniczył personel m.in. Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, Wschodniego Centrum Leczenia Oparzeń i Chirurgii Rekonstrukcyjnej w Łęcznej oraz Centrum Symulacji Medycznej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Wojskowego Instytutu Medycznego.