W Paryżu o bezpieczeństwie i sytuacji na Ukrainie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

26.02.2024

W Paryżu o bezpieczeństwie i sytuacji na Ukrainie

W Paryżu Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w spotkaniu głów państw i szefów rządów, by omówić sytuację na Ukrainie oraz sprawy bezpieczeństwa w naszej części Europy. Spotkanie odbywało się na zaproszenie Prezydenta Francji Emmanuela Macrona.

Prezydent Andrzej Duda po zakończonym spotkaniu podkreślił w rozmowie z mediami, że podczas długiej dyskusji poruszonych zostało szereg tematów na temat wsparcia Ukrainy. Jak dodał, najważniejszą konkluzją rozmów jest przygotowanie w najbliższym czasie znaczących dostaw amunicji. – Jest to Ukrainie ogromnie potrzebne i wielokrotnie zgłaszał to Prezydent Wołodymyr Zełenski – mówił polski przywódca. Jak wskazał, jest w tej sprawie konkretna odpowiedź ze strony liderów europejskich, ale również przedstawicieli Stanów Zjednoczonych i Kanady.

    Liczę, że w najbliższym czasie uda się to zmaterializować i Ukraina otrzyma wsparcie w postaci amunicji – mówił.

CAŁA WYPOWIEDŹ

Andrzej Duda podkreślił, że dyskusja dotyczyła również innych form wsparcia m.in. pomocy w rozminowaniu terenów na Ukrainie, wsparcia szkoleniowego, w strzeżeniu granicy Ukrainy – choćby z Białorusią – a także współpracy w zakresie przemysłu rakietowego.

Prezydent wskazał, że podczas spotkania poruszona została kwestia wysłania żołnierzy na Ukrainę. – Nie było porozumienia w tej sprawie. Zdania są różne i absolutnie takich decyzji nie ma – podsumował polski przywódca.

    Bezpieczeństwo to jest w tej chwili mój priorytet – podkreślił Andrzej Duda przed wylotem do stolicy Francji.

Wskazał wówczas, że spotkanie będzie okazją do omówienia propozycji zgłoszonych przez stronę francuską w aspekcie szeroko pojętego bezpieczeństwa.

Prezydent mówił, że omawiane będą także dalsze plany w zakresie wsparcia Ukrainy. – To jest część szerszego programu spotkań zbliżających nas do szczytu NATO w Waszyngtonie – podkreślał, przypominając też, że wspólnie z Premierem Donaldem Tuskiem został zaproszony na 12 marca do Białego Domu na spotkanie z Prezydentem USA Joe Bidenem.

Prezydent powiedział także, że dzisiaj rozpoczynają się w Polsce ćwiczenie wojskowe Dragon–24, w ramach przygotowania nas do zapewnienia bezpieczeństwa naszej części Europy i ewentualnej odpowiedzi, gdyby trzeba było granic NATO bronić. – W przyszłym tygodniu spodziewamy się tutaj, także zagranicznych gości; będzie tzw. VIP day. To będzie kolejne wydarzenie bardziej, można powiedzieć, praktyczne niż wojskowe czy polityczne – dodał.

Prezydentowi towarzyszą Szef BBN Jacek Siewiera, Szef Gabinetu Marcin Mastalerek oraz Szef BPM Mieszko Pawlak.