Uroczystość wręczenia sztandaru Dowództwu WOT - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.03.2024

Uroczystość wręczenia sztandaru Dowództwu WOT

W Narodowym Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych Prezydent RP, Zwierzchnik Sił Zbrojnych Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w uroczystości wręczenia sztandaru wojskowego Dowództwu Wojsk Obrony Terytorialnej.

    Ze wzruszeniem przybyłem na dzisiejszą uroczystość po to, by w tym szczególnym, symbolicznym dniu wręczyć Dowództwu WOT sztandar – symbol jedności, honoru, męstwa, gotowości do walki, bohaterstwa żołnierzy i jednostek – mówił Andrzej Duda podczas uroczystości na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego.

– Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych – tych, którzy kiedyś nie zgodzili się przyjąć, że Polska przekazana pod patronat Związku Sowieckiego, a w istocie wepchnięta w sowiecką strefę wpływów, będzie nazywana państwem wolnym i niepodległym. Nie zgodzili się, bo wiedzieli, że w istocie taka nie była – zaznaczył Prezydent.

Wskazywał, że serce się ściska, kiedy wspominamy straszny los, biedę i cierpienie, którego doświadczyli ci, którzy o wolną Polskę walczyli do samego końca.

Jak podkreślił Prezydent, symboliczny jest fakt, że w dniu pamięci o Żołnierzach Wyklętych, walczących o wolną Polskę, Dowództwo WOT otrzymuje swój sztandar – świadectwo gotowości, sprawdzenia i znakomitości jednostki.

– Żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej służą Ojczyźnie w pobliżu swoich domów, miast, miasteczek, miejscowości – mówił Andrzej Duda, dodając, że ich największym atutem jest znajomość terenu, umiejętność prowadzenia ukrytymi ścieżkami, wskazywania miejsc, których często nie ma na mapach.

Prezydent podziękował Dowództwu WOT, oficerom, a w szczególności żołnierzom za ich służbę. – Sprawdziliście się już nie raz – podkreślił. Wskazywał na zasługi WOT w walce z klęskami żywiołowymi, ochronie polskiej granicy, w działaniach podczas pandemii Covid–19 oraz w niesieniu pomocy uchodźcom z Ukrainy.

    Sprawdzacie się zawsze, kiedy jest potrzeba – akcentował Andrzej Duda.

Rodzicami Chrzestnymi Sztandaru zostali: Halina Rogozińska z d. Rutkowska ps. „Mała” i Janusz Komorowski ps. „Antek”.

* * *

Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to święto państwowe przypadające 1 marca, ustanowione dzięki inicjatywie ustawodawczej podjętej przez Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego. Święto obchodzone jest w rocznicę męczeńskiej śmierci siedmiu przywódców Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”.

„To wyraz hołdu dla żołnierzy drugiej konspiracji za świadectwo męstwa, niezłomnej postawy patriotycznej i przywiązania do tradycji patriotycznych, za krew przelaną w obronie Ojczyzny [...]. To także wyraz hołdu licznym społecznościom lokalnym, których patriotyzm i stała gotowość ofiar na rzecz idei niepodległościowej pozwoliły na kontynuację oporu na długie lata” – pisał śp. Lech Kaczyński w uzasadnieniu projektu ustawy w tej sprawie.