USA. Andrzej Duda z wizytą w elektrowni atomowej - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

13.03.2024

USA. Andrzej Duda z wizytą w elektrowni atomowej

Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych Prezydent RP złożył wizytę w Elektrowni Atomowej im. Alvina W. Vogtle w stanie Georgia. Technologia, jaka jest tu zastosowana, ma być wykorzystana także w Polsce, w pierwszej elektrowni jądrowej planowanej na Pomorzu.

Elektrownia im. Alvina W. Vogtle, znana również jako Plant Vogtle, to czteroblokowa elektrownia jądrowa zlokalizowana w hrabstwie Burke, w pobliżu Waynesboro w stanie Georgia, w południowo–wschodnich Stanach Zjednoczonych.

Jej dwa pierwsze bloki zostały wybudowane w 1987 r. i 1989 r. Niedawno oddane bloki Vogtle 3 i 4 wytwarzać będą rocznie 17 200 000 megawatogodzin czystej ekologicznie energii, zapobiegając jednocześnie emisji do atmosfery 10 mln ton dwutlenku węgla.

Bloki Vogtle 3 i 4 to pierwsze dwa reaktory budowane w USA od dekad. Korzystają one z technologii AP1000, która ma być wykorzystana także w Polsce, w pierwszej elektrowni jądrowej planowanej na Pomorzu, gdzie trzy reaktory tego typu mają powstać we współpracy Polskich Elektrowni Jądrowych, Westinghouse oraz Bechtel. 

Technologia ta pozwala – w sytuacji awaryjnej – wyłączyć blok pasywnie, bez zewnętrznego zasilania lub interwencji człowieka. AP1000 budowany jest z modułów wyprodukowanych w warunkach przemysłowych poza placem budowy, a następnie zmontowanych na miejscu. To m.in. ułatwia tworzenie konstrukcji w porównaniu z reaktorami jądrowymi II generacji. Ponadto AP1000 zajmuje mniejszą powierzchnię, ma prostszą konstrukcję oraz wykorzystuje mniej rurociągów, zaworów i pomp niż starsze bloki energetyczne.

– Cieszę się bardzo, że będziemy mieli w Polsce pierwszą w historii elektrownię atomową, że będziemy realizowali tę wielką inwestycję także po to, by w przyszłości realizować założenia polityki klimatycznej, czyli chronić klimat i ograniczyć emisje CO2 – zaznaczył Prezydent Andrzej Duda, podsumowując wizytę w Plant Vogtle. – Zapoznawaliśmy się ze szczegółami technicznymi tej bardzo bezpiecznej technologii o wielokrotnych, piętrowych zabezpieczeniach przed możliwością jakiejkolwiek poważniejszej awarii.

Zwrócił uwagę, że amerykańska elektrownia to równocześnie poważny pracodawca w rejonie, zatrudniający ponad 800 osób. – Tak będzie też u nas, na Pomorzu, gdzie należy się spodziewać zatrudnienia kilkuset osób. To będzie duża elektrownia. Planujemy budowę trzech reaktorów w najnowszej technologii AP1000 – dodał.

Prezydent przypomniał, że budowa elektrowni atomowych była jednym z tematów zwołanej przez niego w połowie lutego Rady Gabinetowej.  – Przypominam też, że podpisaliśmy memorandum w sprawie energetyki nuklearnej w czasie konferencji klimatycznej COP 28 w Dubaju. Konsekwentnie działamy. Będę tego pilnował, pytał rząd, na jakim etapie są najważniejsze inwestycje, w tym inwestycje w energetykę nuklearną – dodał Andrzej Duda.

Elektrownia Atomowa im. Alvina W. Vogtle to dziś największy obiekt energetyki jądrowej w Stanach Zjednoczonych, które są obecnie największym producentem energii elektrycznej z atomu, odpowiadając za około 30 proc. światowej produkcji.

Po południu Andrzej Duda złożył wizytę w Forcie Stewart, gdzie spotkał się z dowództwem i żołnierzami 3. Dywizji Piechoty Armii Amerykańskiej. 

Podczas wizyty w USA Prezydentowi RP towarzyszą: Marcin Mastalerek – Szef Gabinetu Prezydenta RP; Jacek Siewiera – Szef BBN; Wojciech Kolarski – Sekretarz Stanu w KPRP; Mieszko Pawlak – Szef BPM.