Para Prezydencka na święcie Służby Ochrony Państwa - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.06.2024

Para Prezydencka na święcie Służby Ochrony Państwa

Prezydent RP Andrzej Duda z Małżonką Agatą Kornhauser–Dudą wzięli udział w obchodach święta Służby Ochrony Państwa. Podczas uroczystości, która odbyła się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie Prezydent wręczył odznaczenia państwowe.

Dzisiaj Służba Ochrony Państwa jest absolutnie profesjonalną formacją – podkreślał Andrzej Duda.

– Chcę podkreślić, że wykonujecie swoje zadania bardzo dobrze. Czasem pojawiają się głosy podważające kompetencje i umiejętności funkcjonariuszy Służby Ochrony Państwa. Trzeba mieć świadomość, że jest to absolutnie profesjonalna służba, oddana stuprocentowo Rzeczypospolitej i swoim zadaniom. Mogę to z całą odpowiedzialnością powiedzieć jako ten, który jest beneficjentem codziennej trudnej służby funkcjonariuszy SOP i który jest im ogromnie wdzięczny – akcentował. 

Prezydent wspomniał o funkcjonariuszach, którzy w czasie służby, w czasie wykonywania zadań oddali życie.

Proszę Państwa, tak, zginęli nasi funkcjonariusze. W dwóch katastrofach samolotowych, w tym jednej stojąc przy boku Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Lecha Kaczyńskiego, będąc przy jego boku do ostatniej chwili, do ostatniego momentu, nie opuścili go, nie zostawili ani jego, ani jego Małżonki – mówił.

CAŁE WYSTĄPIENIE

– W Iraku, chroniąc życie i zdrowie naszego ambasadora, który przeżył tamten atak terrorystyczny i za którego oddał życie Państwa kolega, funkcjonariusz Służby Ochrony Państwa, wtedy Biura Ochrony Rządu. To jest – pozwolę sobie to powiedzieć – wielka, wzruszająca, niezwykła tradycja, że nigdy nie było takiej sytuacji, jak sięgamy pamięcią, aby zginął ten, kto jest ochraniany, a nie zginęli wraz z nim ci, którzy go ochraniali – dodał Andrzej Duda.

Podczas uroczystości odznaczeni zostali:

ZŁOTYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

 • SOP Konrad Grabski
 • SOP Krzysztof Ołdakowski
 • SOP Dawid Polak

BRĄZOWYM KRZYŻEM ZASŁUGI
 

 • SOP Arkadiusz Nowik
 • SOP Łukasz Szymański

SREBRNYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
 

 • Michał Łukasz Czarkowski
 • Konrad Franciszek Krupiński
 • Krzysztof Jerzy Wielgosz
 • Marcin Miniur
 • Marcin Grzegorz Dryja
 • Przemysław Kostaniak

BRĄZOWYM MEDALEM ZA DŁUGOLETNIĄ SŁUŻBĘ
 

 • Sebastian Zachwatowicz
 • Michał Wilamowski
 • Jacek Kopera

W czasie uroczystości odbyła się również promocja na pierwszy stopień oficerski funkcjonariuszy SOP oraz wręczenie aktów mianowania na wyższe stopnie służbowe i ślubowanie funkcjonariuszy SOP rozpoczynających służbę.

* * *

Służba Ochrony Państwa to formacja powołana ustawą z dnia 8 grudnia 2017 roku o Służbie Ochrony Państwa, realizująca zadania z zakresu ochrony najważniejszych osób i obiektów w państwie oraz rozpoznawania i zapobiegania skierowanym przeciw nim przestępstwom.

W ramach tych zadań SOP zapewnia bezpieczeństwo Prezydentowi RP, Marszałkom Sejmu i Senatu RP, Prezesowi Rady Ministrów, Wiceprezesowi Rady Ministrów, ministrowi właściwemu do spraw wewnętrznych oraz ministrowi właściwemu do spraw zagranicznych, byłym prezydentom RP, osobom wymienionym w ustawie wchodzącym w skład delegacji państw obcych przebywającym na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, innym osobom ze względu na dobro państwa oraz obiektom ustawowo chronionym, a także wskazanym placówkom zagranicznym Rzeczypospolitej Polskiej.

W celu zapewnienia ochrony osób i obiektów Służba Ochrony Państwa planuje sposoby zabezpieczenia oraz możliwości ewakuacji w przypadku powstania zagrożenia, organizuje działania ochronne, a także rozpoznaje i analizuje potencjalne zagrożenia oraz im zapobiega.