Minister J. Siewiera: Polska wesprze Francję w ochronie Igrzysk Olimpijskich - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

19.06.2024

Minister J. Siewiera: Polska wesprze Francję w ochronie Igrzysk Olimpijskich

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w środę postanowienie o użyciu kontyngentu wojskowego PKW OLIMP do wsparcia francuskich sił zbrojnych w zabezpieczeniu Letnich Igrzysk Olimpijskich w Paryżu - poinformował szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera.

Do Francji uda się 20 żołnierzy, w tym przewodnicy z psami służbowymi. Polacy będą wspierali gospodarzy igrzysk w zabezpieczeniu infrastruktury i będą doradzali w działaniach antyterrorystycznych.

Polscy żołnierze będą wspierać francuskie siły zbrojne od 24 czerwca do końca września, co związane jest także z zabezpieczeniem Igrzysk Paraolimpijskich. Igrzyska olimpijskie w Paryżu odbędą się w okresie od 26 lipca do 11 sierpnia, a igrzyska paraolimpijskie w okresie od 28 sierpnia do 8 września.

Szef BBN spotkał się w środę w Paryżu z doradcą wojskowym prezydenta Francji Emmanuela Macrona, generałem Fabienem Mandonem. Dzień wcześniej, w BBN odbyło się spotkanie ministra J. Siewiery i generała P. Lavigne'a - szefa Sojuszniczego Dowództwa ds. Transformacji, czyli jednego z dwóch strategicznych dowództw NATO, odpowiedzialnego m.in. za przygotowywanie sojuszniczych sił do zmieniających się globalnych wyzwań i zagrożeń. (PAP)