Rozmowy Prezydentów Polski i Ukrainy przed szczytem NATO - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

08.07.2024

Rozmowy Prezydentów Polski i Ukrainy przed szczytem NATO

Przed wylotem na szczyt NATO w Waszyngtonie Prezydent Andrzej Duda spotkał się w Belwederze z Prezydentem Ukrainy Wołodymyrem Zełenskim. Prezydenci rozmawiali zarówno „w cztery oczy”, jak też z udziałem delegacji.

Andrzej Duda podkreślił, że przyjęcie Ukrainy do NATO wymaga czasu, ale „rozpoczęcie procesu akcesyjnego miałoby ogromne znaczenie psychologiczne dla społeczeństwa ukraińskiego, znaczenie dla podbudowania morale obrońców Ukrainy”.

Byłby to też silny sygnał w stronę agresora, w kierunku Rosji, pokazujący spójność polityki Sojuszu, pokazujący zdecydowanie Sojuszu i ja wierzę, że ten głos zostanie przez NATO w niedługim czasie wyartykułowany i ten proces ratyfikacyjny będzie mógł się rozpocząć. Ukraina może być pewna polskiego wsparcia – dodał.

Prezydentowi RP towarzyszyli: Szef Gabinetu Prezydenta Marcin Mastalerek, Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, Minister Wojciech Kolarski oraz Szef Biura Polityki Międzynarodowej Mieszko Pawlak.

Dziś Andrzej Duda udaje się na szczyt NATO do Waszyngtonu. Rano odbyła się Rada Bezpieczeństwa Narodowego, zwołana przez Prezydenta po to, żeby przedyskutować podstawowe kwestie, które będą tam omawiane i które mają znaczenie dla Polski.