Apel Pamięci w przededniu Święta Wojska Polskiego
W przededniu Święta Wojska Polskiego Prezydent RP Andrzej Duda wziął udział w Apelu Pamięci przed Pomnikiem Poległym w 1920 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
Bohaterstwo polskich żołnierzy podczas Bitwy Warszawskiej – przypomniał Andrzej Duda – wpisano do annałów światowej historii; bitwę uznano za jedną z najważniejszych w dziejach świata bitew zwycięskich, która obroniła Polskę i świat przed nawałą komunizmu, przed sowieckim szaleństwem, które miało być niesione poprzez Polskę aż do oceanu jako wielka rewolucja.
Polski żołnierz to zatrzymał swoim bohaterstwem, ale i swoją ofiarą – mówił Prezydent RP.
– Coś, co wydawało się niemożliwe, stało się możliwe dzięki męstwu polskich żołnierzy i przenikliwości dowódców, dzięki determinacji wszystkim obrońców naszej Ojczyzny z Marszałkiem Józefem Piłsudskim, ale też Wincentym Witosem na czele, także dzięki opiece Opatrzności nad naszą świeżo odrodzoną po 123 latach ojczyzną – podkreślił.
– Polski żołnierz wywalczył to zwycięstwo, płacąc tylko w Bitwie Warszawskiej cenę 4,5 tysiąca poległych, 10 tysięcy zaginionych, prawie 22 tysięcy rannych żołnierzy. Tę cenę tu i na innych cmentarzach w Warszawie i wokół Warszawy widać do dzisiaj. Pochylamy się nad tym dzisiaj. To cena wolności, to cena niepodległości, to cena przetrwania – powiedział Andrzej Duda.
Choć cena wolności była wysoka, nikt nigdy nie powiedział, że nie było warto – zaznaczył Prezydent RP.
W czasie uroczystości na Wojskowych Powązkach na grobach żołnierzy poległych w walkach polsko–bolszewickich zapłonęły znicze, a przed upamiętniającym ich pomnikiem złożono kwiaty. Orkiestra wojskowa odegrała hymn Polski. Żołnierze oddali też salwę honorową.
Wcześniej Prezydent RP złożył wieniec przed Pomnikiem Żołnierzy Ukraińskiej Republiki Ludowej na Cmentarzu Prawosławnym na warszawskiej Woli.
W czwartek w Warszawie zaplanowano centralne uroczystości z okazji Święta Wojska Polskiego – jednym z głównych punktów obchodów będzie defilada na Wisłostradzie.