Szef BBN na Forum w Karpaczu: UE powinna inwestować w sprawdzone rozwiązania obronne, struktury natowskie - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

04.09.2024

Szef BBN na Forum w Karpaczu: UE powinna inwestować w sprawdzone rozwiązania obronne, struktury natowskie

UE powinna inwestować w sprawdzone rozwiązania obronne, struktury natowskie - powiedział w środę podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Jacek Siewiera, zapytany o budowę armii europejskiej.

W rozmowie w ramach bloku Forum dotyczącego polityki międzynarodowej i bezpieczeństwa szef BBN m.in. zwrócił uwagę, że po ukonstytuowaniu się nowej Komisji Europejskiej z pewnością ponownie rozgorzeje dyskusja na temat procesów integracyjnych i przyszłości Unii Europejskiej.

Jego zdaniem, Polska, po 30 latach bardzo dynamicznego rozwoju, będzie musiała sprecyzować swoje stanowisko polityczne względem procesów integracyjnych, które będzie we właściwy sposób wyważało kwestie suwerenności i bezpieczeństwa gwarantowanego przez sojuszników, w tym we współpracy gospodarczej.

Deklarując, że jest „poniekąd euroentuzjastą”, szef BBN zastrzegł, że Komisja Europejska i cała Unia Europejska, aby zacząć rozmowy o głębszej integracji, musi prawidłowo zdefiniować zagrożenia i znaleźć właściwą odpowiedź na wzmocnienie flanki wschodniej, inwestycje w umocnienie wschodniej granicy.

„Jedyną rozsądną odpowiedzią i zachowaniem tego fundamentu suwerenności jest posiadanie wyposażonych, wyszkolonych, zdolnych do prowadzenia operacji obronnej sił zbrojnych. Unia Europejska musi znaleźć rozwiązanie, jak przy użyciu biznesu i przemysłu, jakim dysponuje cała Europa, dozbroić kraje flanki wschodniej” – powtórzył J. Siewiera.

Pytany czy możliwa jest tu wspólna armia europejska, szef BBN odpowiedział, że należy inwestować tam, gdzie widać rozwiązania, które się sprawdziły w trakcie wojny na Ukrainie. „Jedynym sojuszem, który przyszedł z właściwą pomocą, który był rozmieszczony w odpowiednim czasie w rejonach operacyjnego przeznaczenia, który przejął odpowiedzialność, był Sojusz Transatlantycki i struktury natowskie” – wskazał.

„Stąd też to jest formuła, którą należy wspierać. Europa już kilka razy doświadczyła sytuacji, w której każde państwo, a zwłaszcza jego największe mocarstwa, posiadające największą gospodarkę, jednocześnie dysponowały najpotężniejszymi siłami zbrojnymi – i ta historia nigdy nie kończyła się dobrze, a szczególnie nie kończyła się dobrze nad Wisłą” - zastrzegł.

„Jeżeli mamy nową rzeczywistość, jeśli Europa przybiera nowy kształt, trzeba jednoznacznie zdefiniować, że odpowiedzialność za obronę i suwerenność rozumianą jako posiadanie tego ultima ratio, musi należeć do państw narodowych" - argumentował szef BBN.

"Unia Europejska i (nowy) fundusz obronny, jeśli powstanie, musi służyć do tego, aby – budując dobrobyt gospodarczy państw Zachodu zgodnie z ich wolą – uzbrajać grupę państw flanki wschodniej, która dołączyła do Unii Europejskiej w ostatnich latach” – zaznaczył J. Siewiera.(PAP)