Prezydent RP na Warsaw Security Forum: potrzebne odważne decyzje polityczne w zakresie odbudowy potencjału obronnego - Wydarzenia - Biuro Bezpieczeństwa Narodowego

01.10.2024

Prezydent RP na Warsaw Security Forum: potrzebne odważne decyzje polityczne w zakresie odbudowy potencjału obronnego

"Powinniśmy skupić się na dwóch zadaniach. Po pierwsze, na tym, jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę, a po drugie – jak wzmocnić nasze własne zdolności, aby móc zapewnić naszym państwom bezpieczeństwo i stabilny rozwój".

W wymiarze wojskowym NATO pozostaje najsilniejszym sojuszem w historii świata. W wymiarze gospodarczym przewyższamy Rosję wielokrotnie. Również w kwestii stojących za nami wartości: demokracji, zasad prawa międzynarodowego i poszanowania praw człowieka – to nie my jesteśmy agresorem, próbującym brutalnie podporządkować sobie sąsiednie państwo.

W trakcie przemówienia Prezydent RP zwrócił uwagę na ważne aspekty wzmacniania bezpieczeństwa naszego regionu. "Powinniśmy skupić się na dwóch zadaniach. Po pierwsze, na tym, jak pomóc Ukrainie wygrać wojnę, a po drugie – jak wzmocnić nasze własne zdolności, aby móc zapewnić naszym państwom bezpieczeństwo i stabilny rozwój" – wskazał Prezydent. Wyjaśnił, że w dobie rosyjskiej agresji na Ukrainę potrzebne są odważne decyzje polityczne w zakresie odbudowy potencjału obronnego, w tym "gwarantujące długoletnie finansowanie dla inwestycji w potencjał produkcyjny naszych przemysłów obronnych oraz w nasze siły zbrojne".

CAŁE WYSTĄPIENIE >>

Andrzej Duda ponowił apel, który wystosował na początku kwietnia do przywódców państw Sojuszu i Sekretarza Generalnego NATO Jensa Stoltenberga z propozycją podniesienia wydatków na obronność do 3 proc. PKB. "Polska ma świadomość zagrożenia czyhającego u jej granic, dlatego przeznaczamy w tym roku ponad 4 proc. PKB na obronność, a w przyszłym zaplanowaliśmy 4,7 proc." – podkreślił. Wskazał, że kluczową kwestią pozostaje realizacja dalszych inwestycji, wzmacnianie potencjału armii oraz udział w misjach sojuszniczych, a także potrzeba wypełniania zobowiązań w tym zakresie przez pozostałe państwa Sojuszu.

Zdaniem Prezydenta dziś na wschodniej flance Sojuszu konieczne jest zarówno wzmocnienie obecności wojsk sojuszniczych, jak również rozbudowy potencjału odstraszania.

Potrzebujemy większej obecności sił NATO na flance wschodniej, szczególnie systemów obrony powietrznej; dodatkowych sił w wysokiej gotowości, przyporządkowanych do sojuszniczych planów obronnych i rozbudowy na flance wschodniej infrastruktury wojskowej i paliwowej, zdolnej do zapewnienia wsparcia logistycznego dla operacji obrony kolektywnej.

Wyraził nadzieję, że "te sprawy będę priorytetami dla obejmującego dziś swoją funkcję nowego Sekretarza Generalnego NATO Marka Rutte".

Podczas wydarzenia Prezydentowi towarzyszył Szef BBN Jacek Siewiera.

***

Wieczorem w Pałacu Prezydenckim odbyło się spotkanie dla uczestników konferencji Warsaw Security Forum. "Trudno sobie wyobrazić inny moment, kiedy przeprowadzenie forum bezpieczeństwa byłoby bardziej adekwatne" – powiedział Prezydent, odnosząc się do wydarzeń na Bliskim Wschodzie, zmiany na stanowisku Sekretarza Generalnego NATO oraz toczącej się wojny w Ukrainie.

To są wyzwania, na które muszą odpowiedzieć ci, którzy w swoich rękach niosą odpowiedzialność za sprawy swoich państw, ci, którzy prowadzą politykę bezpieczeństwa. Takie wydarzenie jak Warsaw Security Forum służy szukaniu nowych dróg do rozwiązywania konfliktów i budowania systemu bezpieczeństwa.

Międzynarodowa konferencja Warsaw Security Forum organizowana przez Fundację im. Kazimierza Pułaskiego odbywa się po raz jedenasty. Podczas dwudniowego forum, poświęconego tematyce obronności w centralnej oraz wschodniej Europie planowanych jest szereg paneli dyskusyjnych z udziałem polityków, wojskowych i ekspertów z obszaru bezpieczeństwa.